Je dobré říkat na rovinu, co si člověk myslí? Což si přečíst Čtyři dohody a změnit úhel pohledu?!

Napsal RawAnna (») v úterý 27. 11. v kategorii Fit a v pohodě, přečteno: 22×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinecrane-yy.jpg

Zamýšlím se nad tématem, zda je dobrý nápad když člověk říká na rovinu vše, co mu slina přinese na jazyk. Není to spíš hloupé? Takové jednání mi připadá jako výplod zaslepeného ega, které má potřebu tlačit se do popředí a přebírat kontrolu nad celou duší. Kam zmizel rozum? Kam úcta? Prudké a zbrklé ego je zahnalo do kouta a lidský mozek, přesvědčený o tom, že říkat věci na rovinu je správné, dává svému nadutému egu nekonečně příležitostí k sebeprosazování. Když se setkáte s někým, kdo takto jedná, většinou dojde ke střetu názorů a s takovým člověkem se dlouho nevydržíte bavit. Není divu! Vždyť ten, za koho mluví jeho sobecké "já", nemůže čistě uvažovat a už vůbec brát ohledy k názorům a myšlenkám jiných lidí. Napadá mě při této úvaze krásná spojitost s knihou Čtyři dohody od autora, známého pod jménem Don Miguel Ruiz. Ten ve své filosoficky laděné knize (která nepochybně změnila spousty životů k lepšímu) píše o čtyřech dohodách, které by člověk měl učinit sám se sebou, aby se naučil být šťastný, uměl jednat s druhými, ale i s vlastním já. Dohody jsou následující: 1) Nehřeš slovem 2) Nevytvářej si domněnky 3) Neber si nic osobně 4) Dělej vše tak, jak nelépe umíš. Při krátké úvaze mi hned vytane na mysl, že říkat věci na rovinu je to nejhorší možné jednání a je zásadně v rozporu se všemi Ruizovými dohodami. Někdo by mi mohl oponovat, že upřímnost je v komunikaci přeci důležitá, ale nepleťte si prosím upřímné jednání, pramenící z hlouby Vaší duše, se zbrklostí a bezmyšlenkovým pliváním slov kolem sebe.

První dohoda učí nehřešit slovem. Zní to tak obyčejně, ale je to nesmírně důležitá myšlenka - pokud toto dokážete, slova, která budou vycházet z Vašich úst, už nebudou nikoho zraňovat. A co je nejdůležitější, nebudete tak už dál ubližovat hlavně sami sobě!

Druhá dohoda nám radí, že bychom si neměli vytvářet žádné domněnky. V praxi to znamená, že si nebudu myslet o obézním člověku "fuj, to je ale tlusťoch" jen při pohledu na něj a dokáži se povznést nad to, co mě první napadne. Člověk, který říká věci tzv. "na férovku" by tu hanlivou větu na obézního človíčka klidně nahlas použil a tím by ho zranil, urazil, ponížil apod. Nevytvářením domněnek o světě kolem sebe se každý může zbavit strachu, že nás někdo podvádí či využívá. Pokud se tak opravdu děje, pak je to skutečnost, se kterou musíme pracovat, ale to má smysl jedině tehdy, kdy tomu tak opravdu je a né když se to odehrává jen v naší hlavě. Pokud se falešně domníváme, že jsou k nám druzí lidé zlí, pomlouvační či intrikářští, sami se tím vystavujeme neustálému strachu a bludům naší vlastní představivosti. Naučit se nevytvářet domněnky je nesmírně těžká cesta, na jejímž konce je však prozáření duše a mysli novým paprskem, nabíjejícím člověka čerstvou energií a chutí k životu.

Dle třetí dohody byste si neměli brát nic osobně. Když si slova a činy druhých berete osobně, dotýká se to Vás, ačkoli to na Vás přímo nebylo vůbec mířeno. Proč to tedy má člověk tak řešit? Proč mám já dočasně prožívat něčí život, když se mě to netýká? Proč mi má ubližovat strast někoho jiného? Nemluvím tu o empatii a soucitu, to je něco zcela odlišného. Brát si věci osobně je sebezničující přístup a dříve či později by tohle jednání mohlo člověka zevnitř rozervat na kusy.

A nakonec, čtvrtá dohoda říká, že bychom měli dělat vše jak nejlépe umíme. Jednoduchá myšlenka, že? Tak proč to nezkusit! ;)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a dvanáct